Snažíte se jíst zdravě a obáváte se nadcházejících svátků? Poradíme, jak na ně vyzrát

Snažíte se jíst zdravě a obáváte se nadcházejících svátků? Poradíme, jak na ně vyzrát

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože příprava na Vánoce začíná mnohdy již první adventní nedělí, kdy se začínají péct některé druhy cukroví, ta opravdová zkouška na mnohé číhá až během svátků jako takových. Právě tehdy navštěvujeme rodinu a známé, trávíme více času doma a jídlo je neodmyslitelnou součástí této roční doby. Jak si ale pohlídat životosprávu, aniž byste se cítili ochuzeni a nikoho na návštěvě neurazili? Přečtěte si naše tipy.

Zapomeňte na hladovku

Pokud máte pocit, že se během prosince musíte týrat a jíst minimálně jen proto, abyste na Štědrý den a na Silvestra mohli svobodně jíst, zklameme vás. Ideální je udržitelný přístup po celou předvánoční dobu. Nezacházejte do extrému a stravujte se tak, jak jste zvyklí. To znamená, abyste jedli pravidelně, vyváženě a nebáli se ochutnat, co jste upekli nebo navařili. Pozor ale, při návštěvách a během svátků je jedním z problémů i alkohol. Nikde není psáno, že si nemůžete dát svařené víno nebo vaječný likér, buďte ale střídmí a nekonzumujte alkoholické nápoje ve větší míře než obvykle.

Důležitá je psychická pohoda

Je dávno ověřeno, že psychická pohoda přímo souvisí s životosprávou, chutí jíst a tedy i fyzickou kondicí. Proto si nenakládejte více, než můžete zvládnout. Pokud něco nestíháte, netrestejte se za to a raději si někoho najměte. Třeba na úklid nebo na upečení cukroví. Nejedná se o nijak zásadní investici a vám to ušetří nejen čas, ale i duševní zdraví. Zároveň nebuďte nešťastní, pokud se ručička na váze pohne směrem doprava. Kolísání váhy je zcela normální a nemusí nijak souviset s probíhajícím adventem.

Zkuste zdravější recepty

České tradiční sváteční recepty moc odlehčené nejsou, to je pravda. Nikde ale není psáno, že se jimi musíte do puntíku řídit. Zkuste letos zdravější varianty osvědčených receptů, a to nejen na štědrovečerní hostinu. Dietní může být i cukroví, ba dokonce může splňovat i zásady low carb diety. Osvědčené recepty najdete například na webu české společnosti KetoMix.cz. Pokud ale omezíte sacharidy, nezapomeňte na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny. Oboje stojí za pocitem plnosti a pokud si pohlídáte příjem těchto dvou složek, pomůže vám to s kontrolou celkového příjmu kalorií.

Nezapomeňte se hýbat

Vánoční svátky jsou možná dobou lenošení. Vy sami jste však pánem svého času a můžete s ním naložit, jakkoli chcete. Pro dobrý pocit, lepší formu a duševní pohodu doporučujeme neubírat na fyzických aktivitách. Nadále sportujte a hýbejte se. Vyrazte s rodinou na procházku, jděte si zaběhat nebo si zacvičte doma.

Pitný režim

Nepodceňujte pitný režim. Dbejte na dostatečný příjem vody a bylinných čajů. Naopak se ale vyhýbejte limonádám a jak již bylo řečeno, buďte střídmí s alkoholem. Denně byste měli vypít alespoň dva litry tekutin. Pokud vám to dělá problém, zkuste si hlídat počet vypitých sklenic nebo si nainstalujte jednu z dostupných aplikací na váš telefon, které vám pravidelně připomenou, že je čas se napít.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?