Vneste kus středomořské pohody i do vašeho domova

Vneste kus středomořské pohody i do vašeho domova

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Každý, kdo se někdy vydal na dovolenou do některé středomořské země, si určitě vybaví příjemnou a pohodovou atmosféru, která tam vládne. Žhavé slunce, rozpálené ulice, šumění mořských vln, vůně koření, citrusů a oliv, všudypřítomná energie života… Jaké jsou typické prvky pro Středomoří a jak si navodit oblíbenou dovolenkovou atmosféru u vás doma?

Řecko, Francie, Itálie, Španělsko a balkánské země – i když středomořský styl není jednotný a liší se podle jednotlivých destinací, má spoustu společných prvků. „Všechny země ležící u Středozemního moře spojuje téma nebe a moře, které se promítají do bydlení prostřednictvím modré, olivově zelené, žluté a oranžové. Tyto barvy vnášejí do interiéru slunce a evokují krásný západ slunce v létě. Nesmíme zapomenout ani na fialkový odstín symbolizující vonnou levanduli,“ říká Anke Glut, interiérová designérka původem z Německa, která svůj osobní i profesní život spojila s Českem. Věnuje se návrhům rezidenčních i komerčních prostor

Jak si doma navodit rustikální atmosféru

Oblíbenou součástí středomořských příbytků jsou kamenné obklady, kachlíky a dlaždice. Abyste ozvláštnili svůj domov středomořskými prvky, nemusíte hned vyměnit plovoucí podlahu za dlaždice se starodávným dezénem. Prvky rustikálního obkladu si můžete dopřát i v menší míře, např. jako desku konferenčního stolku, rám zrcadla nebo část koupelny. „Pro středomořský styl bydlení je také typické přírodní masivní dřevo. Vnáší do interiéru autenticitu a příběhy uplynulých desetiletí, nebo dokonce století. Stačí si opatřit jeden kus nábytku, jako je třeba lavice, noční stolek nebo šatní skříň,“ říká Anke Glut.

Trámy a kameny jsou vůbec základním prvkem středomořského interiéru. Jestli tedy například žijete ve starém domě, využijte toho a okopejte stěny až na kámen a cihly. Trámoví zvýrazněte novým nátěrem nebo ho natřete nabílo.

Prosluněná letní pohoda

Při výběru barev se inspirujte přírodou. Přímořský styl bydlení a jižanský design si nejvíce zakládá na přírodních barvách, které se objevují zejména na dekoracích, závěsech a kobercích. Pozor, vyhněte se přemíře barev na jednom místě. „V pokoji si zvolte dominantní prvek v podobě neutrální sedací soupravy či výmalby a barvy si schovejte na doplňky. Sedačku například doplňte přehozem či polštářky ve středomořských barvách a vzorech. Nikdy nezklame bílo-tyrkysová, odstíny písku či mědi, sytě modrá připomínající barvu jasné oblohy a hlubokého moře, cihlově červená, jemné odstíny levandulové nebo sytě žlutá symbolizující životodárnou energii slunce,“ radí Anke Glut.

Tradiční středomořské bydlení má také své typické vzory. Pohrává si s ornamentálními vzory na textiliích a nebrání se ani vyřezávaným prvkům na nábytku. Kousek dovolenkové atmosféry si snadno doma vytvoříte, pokud do skleněné vázy nebo jednoduché dekorativní místy umístíte oblé kamínky či mušle od moře. „Příjemné zpestření interiéru zajistí například antická soška nebo subtropická flora, jako je fíkovník, levandule či sukulenty. Při krášlení interiéru pracujte i s přírodním prvkem v podobě proutí a ratanu. Skvěle poslouží proutěný koš na odkládání plédu, košík na noviny a časopisy, rohož nebo podnožka,“ uzavírá Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?