Výběr podlahy do kuchyně nepodceňujte – jaká kritéria by měla splňovat?

Výběr podlahy do kuchyně nepodceňujte – jaká kritéria by měla splňovat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kuchyň tvoří společně s obývacím pokojem patrně nejvíce vytíženou místnost z celého bytu, což se odráží nejen v opotřebení nábytku a vybavení, ale také v opotřebení samotné podlahové krytiny. Zejména v kuchyni je podlaha vystavena velké zátěži jak ze strany členů domácnosti, tak prostřednictvím řady „nehod“, které jsou běžnou součástí každodenního života. Jakou podlahu tedy zvolit, aby odolala mechanickému poškození a zároveň splnila naše funkční i estetické požadavky?

Důležitým kritériem při výběru podlahové krytiny do kuchyně je její odolnost proti rozlité vodě a mechanickému poškození způsobenému například pádem kuchyňského náčiní. Samozřejmostí je výběr takového materiálu, který zaručí dlouhou životnost a nenáročnou údržbu včetně možnosti vyměnit či snadno opravit poškozenou plochu. Vzhledem k množství času stráveném v místnosti je také vhodné zohlednit i hřejivost materiálu, popřípadě zvolit takovou pokládku, pod kterou lze instalovat podlahové vytápění.

Prim hraje vinyl a kvalitní laminát

„Vinyl nabízí řadu výhod, které lze v kuchyni výborně zužitkovat. Například naše kolekce vinylových podlah Pure Click kombinuje všechny již dobře známé klady vinylové pokrývky, a navíc je na trh dodávána v mnoha barevných provedeních a dekoračních vzorech. Její největší výhodou je bezesporu voděodolnost, snadná údržba a vysoká odolnost vůči mechanickému poškození, což v kuchyni čas od času ocení i sebezručnější jedinci,“ vysvětluje odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend Renata Stuchlíková. Pokud se navíc poohlížíte po materiálu, jenž bude nenáročný na instalaci a zároveň přívětivý k životnímu prostředí, bude pro vás vinyl z této řady jasnou volbou. Jedná se totiž o recyklovatelný materiál, který disponuje dlouhou životností a díky speciálnímu zámkovému systému umožňuje snadnou manipulaci a jednoduchou a rychlou pokládku.

Podobnými vlastnostmi disponují také podlahy laminátové, které jsou stejně jako vinyl velice odolné proti škrábancům a dalšímu mechanickému poškození Pro pokládku do kuchyně je však nutné dbát na výběr voděodolných materiálů, které bývají na rozdíl od běžných laminátových podlah finančně náročnější. Výhodou je však široká paleta dekorů a vzorů včetně imitací exotických dřevin, ze kterých si vybere i sebenáročnější zákazník. Určitou nevýhodu představují omezené zvukoizolační vlastnosti a relativně studený a tvrdý povrch. Na druhou stranu je laminát vhodný pro kombinaci s podlahovým vytápěním.

 Tradice s názvem PVC

Podlahy zhotovené z PVC ke kuchyňským prostorám tak nějak patří. Proč tomu tak je? „Vedle velice snadné údržby můžeme zmínit například příznivou pořizovací cenu a jednoduchou pokládku. Krytiny z PVC jsou měkké a už samy o sobě působí příjemným, hřejivým dojmem, který lze navíc umocnit podlahovým vytápěním,“ popisuje Stuchlíková.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?