Vyznáte se v nízkosacharidových dietách?

Vyznáte se v nízkosacharidových dietách?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pod slovem nízkosacharidová neboli low carb dieta je schováno mnoho různých typů stravování. Všechny jsou ale na stejném principu – omezení sacharidů ve stravě a jejich nahrazení jinými makroživinami (bílkoviny a tuky). Některé jsou zdravější než jiné – jak se v nich vyznat?

Ketonová dieta

Asi nejznámější nízkosacharidovou dietou je dieta ketonová. Jejím základem je striktní řízené snížení příjmu sacharidů pod padesát gramů na den. Při této dietě se velmi rychle hubne podkožní i viscerální tuk. Jak je to možné? Při takto nízkém příjmu sacharidů je tělo musí něčím nahradit, aby mělo dostatek energie. A tak přirozeně začne tukové buňky nahrazovat ketony. Tuto dietu je ideální držet pod dohledem odborníků, protože zorientovat se v potravinách, které jsou povoleny, bývá obtížné. Značka KetoMix poskytuje dietní programy a jídla vhodná právě pro tuto dietu. Keto dietu není možné držet dlouhodobě a většina lidí, která jí prošla, zcela přirozeně přechází právě na low carb stravu.

Atkinsonova dieta

Nejznámější dietou z ranku diet pojmenovaných po svých zakladatelích je Atkinsonova dieta. Vznikla, stejně jako všechny podobné typy diet, už v 70. letech minulého století. Co se týče příjmu sacharidů, je velmi striktní. Na začátku diety snížíte svůj příjem sacharidů až na dvacet gramů denně a postupně ho navyšujete. Stejně jako u všech low carb diet jsou i tady zakázány přílohy. Oproti jiným dietám vám ale budou chybět vitamíny, minerální látky a vláknina. Kvůli téměř neomezené konzumaci tučných jídel můžete navíc mít problémy se žlučníkem.

Paleo strava

Nízký příjem sacharidů je nutné udržovat i tehdy, když se rozhodnete stravovat paleo. Filozofií diety je, že můžete jíst pouze potraviny, které konzumovali naši předci ještě před vznikem zemědělství, tedy v době kamenné. V té době byli jen lovci a sběrači. Takže sami zřejmě dokážete odhadnout, co je při dietě povolené. Základem je maso, zelenina, ovoce a ořechy. I zde je možné riziko v případě, že dlouhodobě jíte tučná jídla. Můžete si zadělat třeba na kardiovaskulární onemocnění.

Dejte si pozor na zpomalený metabolismus

Pokud držíte jakoukoli dietu, třeba zrovna nízkosacharidovou nebo ketonovou, jezte opravdu pětkrát denně. Svému tělu při ní dodáváte méně kalorií, a pokud bude hladovět, začne si i nepatrné porce jídla ukládat do zásoby. Poslouchejte vaše tělo, a pokud budete mít hlad, dejte si klidně i šesté jídlo. Dbejte na to, aby bylo zdravé. Vyhněte se kontroverzním dietám s velkým příjmem nezdravých tuků a uvidíte, že se vám za to tělo odvděčí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?