Žádosti o dotace na fotovoltaiku bude možné podat od září. Připravte se už nyní a zvolte férového dodavatele

Žádosti o dotace na fotovoltaiku bude možné podat od září. Připravte se už nyní a zvolte férového dodavatele

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Dotační program Nová zelená úsporám pro rok 2023, díky kterému lze čerpat dotace na fotovoltaické systémy až do výše 200 tisíc korun, je aktuálně pozastaven a příjem žádostí bude spuštěn v září tohoto roku. Nyní tak máte čas na to, abyste se na celý proces připravili a vybrali si vhodného dodavatele, který vám pomůže i s žádostí o dotaci. Jak na to?

S vysokou poptávkou roste nabídka

Několikanásobně vyšší poptávka po fotovoltaikách dala prostor vzniku nových dodavatelů fotovoltaického řešení. Český trh je aktuálně přesycen nabídkou a bohužel se setkáváme i s případy, kdy nedochází k plnění závazků ze strany dodavatelů. A vzhledem k tomu, že dotace na fotovoltaiku je vždy vyplácena až zpětně, v sázce jsou především vaše úspory. Důležité je tak provést podrobný průzkum a vybrat si skutečně spolehlivého a důvěryhodného dodavatele.

K opatrnosti nabádá i Ministerstvo životního prostředí, které je správcem dotačního programu. „Při výběru dodavatele fotovoltaického systému doporučuji zjistit si historii dodavatele, reference předchozích zákazníků a jaký servis společnost poskytuje po instalaci,“ apeluje Jakub Tobiáš Ze společnosti LAMA home, která se specializuje právě na fotovoltaiky.

Dodavatele si zároveň můžete ověřit dvojím způsobem online. Jednak si ověřte, zda se jedná o registrovaného specialistu na webových stránkách dotačního programu, recenze poté můžete ověřit v databázi firem Refsite, kterou doporučují specialisté dotačního programu Nová zelená úsporám.

Ujasněte si vaše požadavky

Pokud budete na fotovoltaiku čerpat dotaci, při výběru dodavatele se zaměřte především na to, jakou administrativní podporu daný dodavatel nabízí. Pomůže vám s vyřízením dokumentace? „Nezapomínejme, že k žádosti je potřeba dodat projektovou dokumentaci a posudek energetické náročnosti budovy. Vyplňuje se také krycí list technických parametrů a podrobně se popisuje současný stav a navrhovaná změna. To vše jsou dokumenty, které by vám solidní dodavatel měl být schopný dodat nebo vám s nimi pomoci,“ dodává Jakub Tobiáš.  Dodavatel zároveň může navrhnout řešení, které zvýší částku, kterou lze z dotačního programu čerpat, a to díky kombinaci fotovoltaiky a tepelného čerpadla.

Zajímejte se také o to, v jakém rozsahu poskytuje vybraný dodavatel servis po instalaci fotovoltaiky, a jak dlouhá záruční doba se vztahuje na solární panely. Pro někoho může být klíčové i to, jak dlouho celý proces zabere. Nejdéle obvykle zaberou administrativní záležitosti, instalace jako taková je poté záležitostí pár dnů. „Od prvního kontaktu s námi proces standardně trvá tři až šest měsíců. Nejdelší fáze je vyřízení připojení do distribuční sítě. Vždy se ale snažíme dodržet stanovené termíny a vyřídit vše co nejrychleji,“ uzavírá Jakub Tobiáš za LAMA home.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?