Zájmové kroužky pro děti mohou být finančně náročné. Jak je financovat?

Zájmové kroužky pro děti mohou být finančně náročné. Jak je financovat?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Sportovní, hudební či jiné umělecké kroužky pro děti jsou v současnosti pro mnoho rodin samozřejmostí. Nejedná se ale o nejlevnější položku na seznamu rodinných výdajů. Lze je nějak snížit, aniž bychom dětem museli zájmové kroužky úplně zrušit?

Dítě génius

Asi každý rodič chce ze svých potomků vychovat slušné jedince, kteří se ve světě neztratí. Následkem toho se však často setkáváme s tendencí rodičů hlásit děti všude, kam to časové a finanční možnosti dovolí. Ne vždy je to ale ku prospěchu. Kombinace několika kroužků v důsledku nezřídka končí přetížením dítěte, to poté nezvládá ani ty kroužky, které by mu normálně nečinily problém, o škole ani nemluvě. Rodiče by se v těchto případech měli řídit zásadou „všeho moc škodí“ a o možném zápisu do kroužků se s dítětem nejprve poradit. Je zcela jasné, že sportovně nadané dítě bude rádo navštěvovat sportovně založené kroužky, umělecky nadané dítě se zase bude cítit lépe na kurzech výtvarných. Ne každé dítě musí být nezbytně géniem, který zvládne vše levou zadní. Zamyslete se tedy, zda jsou všechny kroužky, na které je dítě zapsáno, nutné a poraďte se s ratolestí o tom, který z nich preferuje a který by mu třeba nechyběl.

Cena na úkor kvality

Vytěžují-li zájmové kroužky dětí rodinný rozpočet, je zcela logické, že cena bude jedním z hlavních ukazatelů. Nejlevnější kroužky nabízejí zpravidla základní školy či městské organizace, jejichž poplatek je často pouze symbolický. Na druhou stranu se může stát, že výuka v daných kurzech nedosahuje takové kvality jako například u kurzů pořádaných soukromými institucemi. Ty mají většinou více prostředků a mohou si dovolit pořádat kroužky v menším počtu dětí, s lepšími pomůckami, atd. Nejdražší jsou poté samozřejmě kroužky soukromé. Kromě ceny však hraje důležitou roli i lokace kroužku. Pokud rodiče ví, že bude muset dítě do kroužku dojíždět, jedná se o další výdaj, se kterým je třeba počítat. Dojíždění je zároveň náročné i časově. Před zápisem je dobré zjistit i reference na konkrétní lektory a náplň kurzu na internetových fórech či od známých, kteří se jistě rádi poděli se svými zkušenostmi.

Co když finance nestačí

Z důvodu snížení nákladů se rodiče mnohdy rozhodnou kroužky úplně zrušit. Pomineme-li ale, že se jedná o výbornou formu socializace, celkový roční náklad většinou nepřesahuje 10.000,-, a to včetně pomůcek, které jsou v kroužku potřeba, apod. Tato částka se navíc dá ušetřit, je-li s ní počítáno. Zápisné se povětšinou platí na počátku září. Využít se dá i krátkodobé půjčky, kterou Ferratum Bank poskytuje na dobu jednoho měsíce. Doba splatnosti lze samozřejmě až dvakrát prodloužit. Pomoci si tímto způsobem mohou rodiny, které aktuálně nemají dostatek financí na pokrytí zápisného, přesto chtějí tuto aktivitu dítěti dopřát.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?