Život pod střechou aneb co vše obnáší bydlení v podkroví

Život pod střechou aneb co vše obnáší bydlení v podkroví

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Asi každý z nás se minimálně jednou za život zasnil nad rustikálním podkrovním sídlem, které by představovalo bezpečné útočiště a zároveň nabízelo překrásný výhled do okolí, nemluvě o útulných místnostech plných atypických šikmin a nadčasových dřevěných trámů. Každý prvek s sebou však přináší i možná úskalí, která mohou život v podkroví svému majiteli značně zkomplikovat. Zvažujete-li proto půdní vestavbu či koupi podkrovního bytu, projděte si s předstihem jednotlivá rizika, aby se vaše bydlení snů neproměnilo v noční můru.

Bez nábytku na míru se neobejdete

První úskalí, se kterým je nutné v podkrovním prostoru dopředu počítat, je velké množství zkosených stěn, vikýřových výklenků, šikmin či jinak špatně přístupných koutů, do kterých se běžný nábytek z obchodních domů rozměrově nevejde. Zkosené stěny navíc ubírají místnosti obytnou plochu, není tedy žádným tajemstvím, že se život pod střechou stává bojem o sebemenší úložný prostor. „Ideální řešení pro maximální využití obytné plochy v podkroví jednoznačně představuje nábytek zhotovený na míru, který respektuje dané podmínky a dokonale kopíruje dispozice prostoru,“ popisuje majitel společnosti PK interiér Pavel Kružík. „S návrhem a výrobou atypických kusů nábytku máme více než dvacetiletou zkušenost a za tu dobu jsme také realizovali nespočet zakázek na míru právě do půdních prostor, pro něž je dřevěný nábytek jako stvořený. Svým klientům nabízíme možnost vybírat z široké škály kvalitních materiálů včetně unikátního nábytku zhotoveného z masivních trámů, který tento jedinečný půdní styl dokonale podtrhne,“ dodává Kružík.

Zaměřeno na fyzičku

Přestože jsou půdní byty spjaty s krásnými výhledy z výšky, neodmyslitelně k nim však patří také větší počet pater. V nově zrekonstruovaných domech může tento problém vyřešit přistavený výtah, v době poruchy se však nelze spolehnout ani na něj. Majitelé podkrovních parcel tak musí počítat s tím, že se do svého obydlí budou muset vydat po svých, což mnohdy nebývá vzhledem k celkové výšce domu žádný med. Kromě své fyzičky byste tak měli zvážit i aktuální zdravotní stav a výhledově pamatovat také na budoucnost, hodláte-li v bytě setrvat další desítky let. Absence výtahu však představuje komplikace také v jiných ohledech, například při stěhování nebo vynášení kočárku či těžkého nákupu tento nedostatek rozhodně pocítíte.

Kvalita izolace je stěžejní

Řešíte-li si stavbu půdní vestavby sami, pak máte ideální předpoklady pro zvolení kvalitní izolace. Právě ta má totiž schopnost setřít rozdíly mezi teplotami v prostorách pod střechou a teplotami v nižších patrech, a poskytuje tak ideální podmínky pro bezstarostné bydlení. U nezrekonstruovaných bytů je však nutné počítat v letních měsících se zvýšenými teplotami, které navíc umocňují také střešní okna. Nechcete-li tedy trávit léto ve skleníku, připravte se na investici do zatemňovacích rolet či klimatizace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?